EFEKTY DEKORACYJNE | Tynki | Farby | Grunty i impregnaty | Pozostałe
search menu PL
arrow_back

FENG - SHUI w pomieszczeniach mieszkalnych

HOME / BLOG / FENG - SHUI w pomieszczeniach mieszkalnych

 

Zalecane kolory ścian i wystroju wnętrz w pomieszczeniach mieszkalnych i pracy wg zasad FENG - SHUI


ODPOWIEDNIO DOBRANA KOLORYSTYKA POSZCZEGÓLNYCH POMIESZCZEŃ, STYMULUJE JE ENERGETYCZNIE ZGODNIE Z WYBOREM ORAZ SPRZYJA WYZNACZONYM FUNKCJOM

Przedpokój, przedsionek lub ganek - mają za zadanie powitać osoby wchodzące do domu, wprawić w dobry nastrój, sprawić radość z odwiedzin i zachęcić do wejścia dalej. Nie powinny być to pomieszczenia ponure, ciemne i przytłaczające.

Kolory zalecane: biele, jasne błękity, róże, jasne zielenie, oliwkowe i odcienie, ogólnie kolory i odcienie pasteli.

Polecamy tutaj produkty i efekty w następujących kolorach np.:

Kolory niewskazane: brązowy i odcienie brązu, czarny, ciemno szary.

Salon, pokój dzienny - zadaniem kolorystyki tych pomieszczeń jest wywoływanie pozytywnej energii, powodowanie zaciśnięcia więzi rodzinnych, przyjacielskich, odpoczynek i uspokojenie myśli. Zrezygnujmy z ciężkich zasłon i rzeczy, które blokują dopływ światła, a także natłoku innych przedmiotów oraz z przeładowania. Powinny być to ciepłe, przytulne i przyjemne przestrzenie, skłaniające do relaksu oraz rozprężenia, prowadzenia ciekawych rozmów.

Kolory zalecane: odcienie bieli, jasne odcienie beżu i pomarańczu, błękity, zielenie i ich odcienie.

Polecamy tutaj:

Kolory niewskazane: ciemne szarości, czernie.

Sypialnia - większość osób spędza 1/3 życia w sypialni. Ta wieczorna część dnia, którą w niej spędzamy jest bardzo ważna, ze względu na potrzebę odprężenia, głębokiego i spokojnego snu, nabrania energii, po całym dniu niejednokrotnie pełnym napięć i stresów. Pomieszczenie to ma zaspokoić potrzebę relaksu i regeneracji dlatego zalecane są barwy, które wprowadzają spokojny klimat aby tuż po przebudzeniu lub przekroczeniu progu sypialni wprowadzać w stan równowagi. Dla wielu osób jest także miejscem najbardziej intymnych spraw. To jeden z pokoi, w którym jesteśmy zupełnie „nadzy”, bez żadnych upiększeń. To miejsce szeptów, rozmów do poduszki, gdzie możemy zwinąć się w kłębek - wyłączając świadomą działalność mózgu i pozwalając rządzić podświadomości. Kiedy śpimy, najłatwiej nas zranić. Jeśli istnieje wybór to zaleca się umieszczenie sypialni na zachodzie ze względu na to, iż ten kierunek jak żaden inny działa łagodząco na stres i podrażnienia. Nad głową śpiących powinno się unikać jakichkolwiek zawieszeń bądź belek, uskoków konstrukcyjnych, musi tu panować harmonia. Za głową bezpiecznie powinna być ściana. Lustra odbijają energie, a nie wpływa to korzystnie na sen i odpoczynek. Wszelkie kontakty i źródła elektroniki powinny znajdować się możliwie jak najdalej od nas w sypialni.

Kolory zalecane: jasne błękity, róże (szczególnie w sypialni młodych małżonków), jasne zielenie i jego odcienie. Ogólnie należy ograniczyć się do jasnych kolorów. Barwy nasycone są energetyczne i działają pobudzająco.

Polecamy tutaj:

Kolory niewskazane: pomarańczowe, czerwienie (chyba, że ma służyć mocnym wrażeniom :)). Agresywne kolory osłabiają odprężającą i uspokajającą QI (energię życiową) – rzutuje to na jakość snu. W przypadku intensywnych barw najlepszym rozwiązaniem będzie ciemna czerwień, która dodaje energii a jednocześnie nie działa zbyt rozpraszająco (Eco 13 matowa czy Murillo lub Murimal 200)


Pokój dziecięcy - dbając o swoje pociechy i wiedząc, że mają same w sobie dużą dawkę energii, nie zaleca się ich dodatkowo pobudzać poprzez kolorystykę pomieszczeń, ani też w żadnym przypadku przytłaczać. Barwy w tym pomieszczeniu – gdzie funkcjonują na co dzień – powinny być jak najbardziej neutralne, harmonijne i przyjazne. Pozwoli to na wydobycie z nich, ich własnych inspiracji.

Kolory zalecane: błękity i zielenie w jasnych odcieniach, ciepłe tonacje.

Polecamy tutaj:

Kolory niewskazane: róże, szarości, czernie.

Pokój do pracy, gabinet – należy zadbać o powagę, ciszę, spokój oraz harmonię, aby nic nie zakłóciło koncepcyjnej pracy i nie odrywało od niej. Nie powinno się siedzieć tyłem, ani bokiem do drzwi.

Kolory wskazane: beże, brązy, błękity, zielenie i złocienie.

Polecamy tutaj:

Kolory niewskazane: czerwienie, żółcienie, jaskrawe tonacje.


Kuchnia - odświeżające pastele pomogą, aby przestrzeń ta żyła własnym życiem, a kolorowe owoce, warzywa, zioła i inna żywność będą grały pierwsze skrzypce. Musi być czysta i dająca możliwość swobody ruchów, należy ograniczyć ilość małych przedmiotów ze względu na ciągłość przepływu energii. Ostre przedmioty powinny być pochowane (ze względu na niekorzystne działanie energii ciosów). Nie zaleca się stosowania odcieni błękitu, który gasi płomień kuchenki. Również czerwień jest niewskazanym kolor we względu i tak już dominujący płomień w kuchni.

Kolory zalecane: biele, odświeżające pastele,

Ze względu na parowanie i wykonywanie wielu czynności, które brudzą ściany polecamy:

Kolory niewskazane: czerwonie, czarnie, błękity, granaty.

 

Jadalnia - aby nie jeść łapczywie, nadmiernie i w pośpiechu tylko w spokoju i harmonii zaleca się barwy równoważące. Posiłki powinny być spożywanie wtedy, gdy nie jesteśmy zdenerwowani, nie śpieszymy się. Dlatego dobrze jest tu wyhamować, zatrzymać czas, stworzyć atmosferę, w której chcielibyśmy powoli, ale z radością zjeść. Nie znaczy to, że ta część domu ma być smutna lub wywoływać efekt snu. Zastosowanie np. soczystej palety barw na pewno wzmocni nasz apetyt. Zaleca się stosowanie stołów okrągłych lub owalnych z drewna lub innych naturalnych materiałów.

Kolory zalecane: pastelowe błękity i niebieskie, różowe, zielone i ich odcienie, brzoskwiniowe, morelowe, kukurydziane, łososiowe.

Możemy urządzić kuchnię na dwa sposoby w zależności od oczekiwanego efektu jaki jest dla pożądany:

1. W celu wywołania lepszego łaknienia i pobudzenia apetytu, radości ze spożywania posiłków - ciepłe pomarańcze i pochodne, ciepłe odcienie lub

2. W celu odżywiania w ciszy i spokoju ograniczając jednocześnie procesy nadmiernego spożywania posiłków - odcienie niebieskiego, zieleni.

Ponieważ bardzo często jadalnia jest kontynuacją kuchni, polecamy zastosować produkty podobne w rodzaju i kolorystyce jak w kuchni. Pozwoli to na scalenie całości i spięcie projektu z wyłączeniem czystej/niezłamanej bieli.

Kolory niewskazane: biele, błękity, granaty, czerwienie, czernie.

Łazienka - lepiej pomyśleć o kolorach odświeżających, pastelowych, jasnych i chłodnych ze względu na to, iż ciepłe kolory optycznie pomniejszają niezbyt duże łazienki. Dodatkowo, taka kolorystyka sprawi wrażenie oczyszczenia, ochłodzenia i czystości, a także rześkości i lekkości. Pomieszczenie to musi posiadać dobrą wentylację. Lustro nie powinno znajdować się naprzeciw drzwi, ani okien, gdyż usytuowanie takie potęguje tendencję luster do odbijania i wprowadzania zakłóceń do otoczenia.

Kolory wskazane: jasne błękity, róże, zielenie, czernie w połączeniu z bielą.

Polecamy farby lub tynki paroprzepuszczalne o odpowiednim dla tego typu pomieszczeń tj.:

kolory niewskazane: brązy, fiolety.

Biblioteka, pokój do nauki - tutaj podobnie jak w gabinecie zaleca się spokój i harmonię aby nic nie rozpraszało, nie odwracało uwagi od myśli.

Kolory zalecane: brązy i ich odcienie, błękity, zielenie.

Polecamy:

Kolory niewskazane: czerwienie i szarości.

Pokoje służące do medytacji lub modlitwy - mają wprowadzić w stan zadumy, skupienia, uniesienia i koncentracji. Służyć wyciszeniu i ułatwieniu przejścia w inny stan świadomości. Aby odnaleźć właściwą drogę, wsłuchując we własny wewnętrzny głos. Mają również za zadanie równoważyć umysł oraz usposabiać do wyznaczenia celu. Ułatwić kontakt z Bogiem.
Kolory zalecane: fiolety, beże, czernie, szarości, zielenie.

Polecamy tutaj farby perłowe i bardzo delikatne wzory:

Kolory niewskazane: czerwienie.

Miejsce pracy - cały sens otwierania sklepu zawiera się w tym, aby ludzie przychodzili kupować towary albo usługi. Oczywiste jest więc, że powinien on znajdować się w miejscu do którego jest łatwy dostęp i najlepiej tam, gdzie jest mnóstwo przechodniów. Zatem, naczelna zasada różni się od tej, którą się kierujemy poszukując spokojnego terenu na prywatny dom. Szykując pokój do pracy trzeba brać pod uwagę kilka zasad. Unikać położenia biurek na wprost w linii okno-drzwi. Za plecami powinna znajdować się ściana. Również przeładowanie miejsca pracy różnymi urządzeniami emitującymi energie, nie służy naszej koncentracji i pracy koncepcyjnej, może nawet być przyczyną złych wyborów i decyzji. W neutralizowaniu tej energii pomogą niektóre rośliny liściaste, a także usytuowanie pokoju do pracy we wschodniej stronie świata - wzmacnia zdolności komunikacji. W przypadku gdy trzeba coś dobrze sprzedawać - pokój do pracy powinien znaleźć się na południu. Pracując w jednym pokoju z kilkoma kolegami – umieszcza się biurko od strony zachodnio-północnej - panująca tu energia QI wzmacnia zdolności przywódcze i talent organizacyjny. W pomieszczeniach do pracy należy szczególnie wystrzegać się zastoju energii QI - oznacza to, że należy dbać o porządek w dużych i małych rzeczach.

Polecamy tutaj w odpowiednio dobranej kolorystyce stosować:

WSKAZANE ROZMIESZCZENIE POMIESZCZEŃ W DOMU WG STRON ŚWIATA:

WSCHÓD: kuchnia, pokój do pracy, jadalnia, pokój dzieci, łazienka.

Ta strona świata stymuluje aktywność, odpowiedzialna jest za optymizm i pewność siebie, wspiera również stosowanie idei w praktyce. Zbyt duża dawka energii w tych pomieszczeniach może prowadzić do niecierpliwości i zbyt wygórowanych ambicji. Wzmocnienie energii następuje przez zastosowanie kolorów: złamany biały do kremowego, energia stała - jasnozielony, ciemnozielony do niebieskiego, osłabienie energii - purpurowy.

ZACHÓD: sypialnia (najbardziej wskazana), salon, jadalnia.

Energia ta skłania do finansowego talentu, romantyzmu, przyjemności i rozrywki, jednocześnie łagodzi stres i podrażnienia. Zbyt duża dawka tej energii i przeładowanie dodatkowo kolorami, może prowadzić do zbyt dużych i nieprzemyślanych wydatków i żądzy rozrywek. Wzmocnienie energii - następuje przez zastosowanie kolorów jasnych – bieli, żółci, aż co brązów, energia stała - czerwienie do pomarańczowe, biele do szarości, osłabienie energii - złamany biel do kremowych.

PÓŁNOC: pokój telewizyjny, sypialnia.

Odpowiedzialna jest za kreatywność, niezależność i rozwój wewnętrzny. Przeładowanie może doprowadzać do samotności, zbędnych trosk, niepewności i izolacji. Wzmocnienie energii -  następuje przez zastosowanie kolorów: pomarańczowe do czerwieni i bieli do szarości, energia stała - złamane biele, osłabienie energii – jasne zielenie, ciemne zielenie do granatów.

POŁUDNIE: przedpokój, pokój do pracy, salon.

Skłania do namiętności, aktywności i uznań publicznych. Jego drugą strona jest jednak stres, niestałość i kłótliwość. Wzmocnienie energii - następuje przez zastosowanie kolorów: jasnych i ciemnych zieleni do granatów, energia stała – purpura, osłabienie energii – lśniące biele, jasne żółcienie do brązów.

Wielu ludzi w naszej strefie klimatycznej, w czasie szarych pór roku, zwłaszcza w miesiącach od października do lutego, popada w nastroje depresyjne, określane mianem depresji sezonowych. Wystarczająca ilość energii QI w pomieszczeniach może temu skutecznie przeciwdziałać. Warunkiem jest przede wszystkim jasne i ciepłe światło. Za dnia, jak jest to tylko możliwe, powinno się wpuszczać maksymalną ilość światła do mieszkania. Do wykończenia i urządzenia domów zaleca się stosować materiały jak najbardziej naturalne - które ułatwiają i nie blokują przepływu energii. Ważne jest również, aby do malowania i dekorowania powierzchni ściennych używać farb i produktów naturalnych oraz ekologicznych. Firma nasza dysponuje pełną paletą takich właśnie materiałów, które pozwalają między innymi na oddychanie malowanych ścian. Feng-Shui jest starożytną sztuką planowania w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym.

Wszechświat jest ogromnym polem energii, nasze ciała są częścią ziemskiego pola magnetycznego i pozostają pod jego wpływem, każdy z nas ma pole energetyczne, rozciągające się poza widoczne granice ciała. Energia jest w ciągłym ruchu, taka jest jej natura. Nasze główne zmysły postrzegają zazwyczaj tylko najbardziej oczywiste formy ruchu np. ruch uliczny, wiatr, etc. nie zdając sobie często sprawy z istnienia jej subtelniejszych wibracji, niewidocznych gołym okiem. Natura wyposażyła nas jednak w niezawodny zmysł intuicji, który ujawnia się pod postacią złego bądź to dobrego samopoczucia jakie odczuwamy w danym miejscu, kontaktu z dana osobą lub wrażeniami jakie odbieramy, patrząc na otaczające nas przedmioty, sytuacje. Nasza wrażliwość na ruchy energii jest zmienna i uzależniona od wielu czynników.

Nasza intuicja trafnie nam podpowiada jak właściwe odbierać otaczającą nas rzeczywistości. Jesteśmy przystosowani przez naturę do instynktownego i prawidłowego reagowania, zależy tylko od nas samych czy wsłuchamy się w nasz głos wewnętrzny i zaufamy mu co jest dla nas dobre, a co nie. Jeśli się okazuje, że np. źle sypiasz, budzisz się zmęczony, spięty, a sen nie jest prawdziwym relaksem, wypoczynkiem, i nie ma żadnych fizycznych, ani psychicznych podstaw do występowania patologii snu, przeanalizuj miejsce w którym znajduje się Twoje łóżko (czy nie ma tu luster, uskoków, belek, ciężkich i przeładowanych ozdób, zasłon, ciemnych i przytłaczających kolorów, bliskości źródeł elektroniki, stronę świata, jak są usytuowane okna, drzwi, etc.). Bardzo ważną rolę w ruchu energii odgrywa kolor. Poprzez właściwe zadziałanie kolorem możemy uzyskać oczekiwany efekt końcowy: pobudzający, energetyzujący lub wręcz elektryzujący, rozluźniający, odprężający, relaksujący. Wiedza ta jest nam niezbędna do właściwego aranżowania kolorystycznego naszych przestrzeni życiowych, tak aby czuć się w nich lepiej, mogąc wykorzystać ich naturalną moc działania.

Pamiętajmy, że harmonia i równowaga jest w naszym życiu bardzo ważnym elementem do zachowania dobrego samopoczucia oraz długiego zdrowia.