EFEKTY DEKORACYJNE | Tynki | Farby | Grunty i impregnaty | Pozostałe
search menu PL
arrow_back

Wybór kolorów cz. I

HOME / BLOG / Wybór kolorów cz. I

NASTROJE KOLORÓW ICH DZIAŁANIE I STOSOWANIE

Przez całe nasze życie, wykorzystujemy kolory do interpretacji tego co widzimy, dominują w zmysłach, przekazują informacje o środowisku i nas samych. Na poziomie fizycznym, umysłowym i emocjonalnym reagujemy na barwy niezależnie od tego, czy sobie to uświadamiamy czy nie. Kolory wpływają na nasze postrzeganie np. czerwony pokój wydaje się mniejszy niż niebieski. Ponadto wpływają na sposób, w jaki odczuwamy to, co widzimy. Wiąże się to z reakcjami fizycznymi oraz psychologicznymi skojarzeniami rozwijanymi od okresu niemowlęctwa. Pewne emocje dadzą się wyrazić przez określone zestawienie grupy kolorów, warto więc o tym pamiętać podczas aranżowania naszych przestrzeni życiowych. Dodatkowo, analiza koła barw dostarczy nam podstawowej wiedzy o ich wzajemnych reakcjach.

 

CZERWONY

Jest dynamicznym kolorem podstawowym, harmonizującym z pomarańczem, różem, fioletem i beżami. Kontrastuje z zielenią tworząc wibrujące zestawienia. Przedłużone oddziaływanie tej barwy podwyższa ciśnienie krwi, wywołuje napięcia ciała, zwiększa aktywność mięśni, tempo oddychania i częstość akcji serca, rozgrzewa nas i pobudza do działania. Ułatwia natychmiastowy osąd, utrzymuje w stanie czuwania. Krótkie przebywanie z tym kolorem może przynieść pozytywne efekty, podnosząc witalność oraz wzmocnić silę woli. Przywołuje świadomość chwili obecnej, oznacza gotowość, energię, moc tworzenia. Sprzyja rozbudzeniu uśpionych możliwości oraz talentów. Dodaje nam odwagi. Czasami myśli zabarwiają nasz umysł na wyższym poziomie - intuicyjnie wiążemy kolor np. z gniewem mówiąc - „krew mnie zalewa”. Kojarzymy go również jako symbol z ogniem (strażą pożarną, płomieniami) i młodością (namiętnością, pożądaniem, rumieńcami). Nawet małe czerwone elementy wywierają duży efekt i przyciągają wzrok sygnalizując oraz ostrzegając. Wskazany dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla osób z syndromem chronicznego zmęczenia, choleryków i ludzi przechodzących poważny stres emocjonalny. Barwa ta nasycona i silna bez zastosowania akcentów neutralizujących może być uciążliwa oraz męcząca.

Kolory: 1. S 6020-R20B | 2. S 1015-Y30R | 3. S 1000-N | 4. S 1050-R10B

Zastosowania

Miejsca gdzie pożądana jest wzmożona aktywność, w przejściach oraz w miejscach służących do odparowania fizycznej apatii, reklamie, zaostrza apetyt (czyli mile widziane detale w kuchni, jadalni), dodaje wnętrzom energii, wigoru, ubierając w osobisty i ciekawy charakter. Odpowiednio zastosowana potrafi reaktywować każde pomieszczenie dodając mu młodości i ognia. Nie stosujemy w biurach, fabrykach, miejscach wywołujących stres oraz służących do skupienia i uwagi. Niewłaściwie zaaranżowany może sprawiać, że pomieszczenie staje się mniejsze.

Połączenia kolorystyczne

Wszystkie czerwienie doskonale do siebie pasują. Mogą wspaniale wyglądać zarówno w bogato urządzonym, wytwornym salonie jak i pastelowej kwiecistej sypialni. Pamiętajmy jednak, że mocne, jasne czerwienie lepiej sprawdzają się na małych powierzchniach (ze względu na dużą dawkę energii jaką wyzwalają). Natomiast na dużych płaszczyznach korzystniej wyglądają stonowane jej odcienie.

Brązowo-czerwony

Nazywany również terakotą lub "paloną ziemią". W dekoratorstwie występuje najczęściej pod postacią kamionkowych naczyń czy politurowanych mebli. Dobrze komponuje się z pokrewnymi odcieniami ciepłej czerwieni. a także z innymi ziemnymi barwnikami - ochrą i umbrą. Można łączyć go również z błękitami i zieleniami. Pochodny jej odcień zwany burgundem od wieków kojarzono z erotyzmem i umieszczano go w pomieszczeniach buduarowych.

Kolory: 1. S 1505-Y40R | 2. S 3040-Y70R | 3. S 4040-Y70R | 4. S 4020-R

Ciemne czerwienie

Kolorem dopełniającym ciemnych czerwieni jest zieleń oliwkowa. Dobrze wyglądają w towarzystwie innych ciemnych barw, ale komponuję się również doskonale z kolorami kremowymi i w takim połączeniu wprowadzają do pomieszczenie bardzo klasyczny nastrój.

Kolory: 1. S 2005-Y50R | 2.  S 4550-Y90R | 3.  S 5540-Y90R | 4. S 8010-R10B

Blade czerwienie

Subtelne i stonowane, najlepiej wyglądają w towarzystwie barw neutralnych: szarości, kremów i beżu, a także w otoczeniu bardzo delikatnych zieleni. W połączeniach z nimi sprawdzają się także brązy oraz niewielkie akcenty bardziej nasyconych odcieni z gamy czerwieni.

Czerwień oranżowa

Pomimo swojej intensywności, barwa pomarańczowoczerwona nie przyciągają silnie uwagi. Ciekawie współgra z nimi brązowa czerwień, a także czerwień ciepła i blada oraz czerń. Im bardziej pomarańczowa czerwień tym lepiej komponuje się z turkusem, im bardziej szkarłatna tym korzystniej wygląda z zielenią.

Szkarłat

Jest to najjaskrawszy odcień czerwieni występujący w naturze - bez domieszki błękitu. Ta żywa energetyczna barwa rozwesela wnętrza. Efektownie wygląda połączenie szkarłatu z bielą dopełnione błękitem, jasną zielenią, złotem i czernią. Większość błękitów dobrze sprawdza się w towarzystwie czerwieni, najodpowiedniejszy jest jednak morski, chłodny zielononiebieski odcień oraz kolor niebieskoszary.

Firma nasza proponuje stosowanie w odcieniach czerwieni przepięknie wyglądające efekty z szerokiej gamy produktów dekoracyjnych np.: Calce Grassello (jako detale na pojedyncze ściany), ImpresjaEco 12Muriston WhiteBeton ArtMarmo lub Micro oraz Trawertyn.

 

POMARAŃCZOWY

Łączy energię czerwieni i radość koloru żółtego, ogólnie pobudza wspomagając taniec i ruch. Zachęca do radości, lekkości, wyzwolenia i przyjemności. Jest kolorem kreatywności. Przywraca chęć do życia, twórczości. Ułatwiający otwarcie się na nowe doznania i możliwości. Sprzyja pogodnym myślom. Zwiększa motywację do działania, podnosi poczucie własnej wartości. Natomiast subtelniejszy odcień pomarańczowego tzw. brzoskwiniowy bywa kojarzony z duchową miłością.

Kolory: 1. S 0510-Y10R | 2. S 1020-Y70R | 3. S 1040-Y70R | 4. S 5020-Y80R

Zastosowania

Odpowiedni do miejsc spożywania posiłków, rozrywki i sal tanecznych, przejść. Wyraża witalność. Nie zalecany do pracowni, ani miejsc wywołujących stres, a także miejsc pracy koncepcyjnej. Odpowiednio zastosowany odcień, nadaje się dobrze do wielu pomieszczeń, tworząc przytulny, ciepły i bezpieczny klimat np. brzoskwiniowy czy łososiowy.

Połączenia kolorystyczne

Barwa ta ma wiele odcieni, od bladej moreli, brzoskwini i dyni po bogatsze i cieplejsze tony, często również określane nazwami owoców. Ciepło oranżów wymaga, by kojarzono je dla równowagi z kontrastowymi zimnymi barwami. Dobrze sprawdza się w tych połączeniach większość chłodnych szarości, błękitów i zieleni (choć barwą dopełniającą oranżu jest tylko niebieska). Równie harmonijny efekt uzyskamy łącząc kolor pomarańczowy z chłodnym, jasnym beżem, kolorem kremowym lub kontrastującym walorem - kolorem czekoladowym – tworząc wnętrza pełne równowagi.

Nasza Firma proponuje stosowanie w tych odcieniach przepięknie wyglądające efekty z szerokiej gamy produktów dekoracyjnych ECORSON jak np. Calce Grassello (stiuk wenecki)Corado i Revello w Multicolorach i Gold, Velutii MagnapearlLunaSaharaHalley czy przecierki perłowe Lumicca PearlEco 13Bucciato E. Stosowane na kominki, słupy jako detale, a także całe powierzchnie ścian dodają naturalnemu wnętrzu wspaniałą harmonię podkreślają jego charakter.

 

ŻÓŁTY

Jest kolorem podstawowym, harmonizującym z zielenią oraz pomarańczowym. Kontrastuje z fioletem tworząc ostre zestawienia. Wzmacnia obiektywność i możliwości intelektualne, skłania do ciągłego poszukiwania informacji, spontanicznej radości działania, nieskrępowanej ekspansywności. Pomaga odrzucić rzeczy niepotrzebne, wycofać się, odseparować i uwolnić od ciężarów, przedmiotów, idei niekorzystnych dla nas, wprowadzając w zamian swoje bezpieczeństwo i radość. Odpowiada dojrzałym umysłom. Kolor żółty jest kolorem ciepła i życia. Wywołuje w nas radość i pobudza do życia. Żółty jest jaśniejszy od innych, dlatego rzadziej stosuje się go jako kolor sygnałowy. Lato, słońce, piaszczyste plaże - wszystko to kojarzy się z kolorem żółtym. Wskazany dla potrzebujących zastrzyku pewności siebie i woli podejmowania decyzji. W dużej dawce może powodować u niektórych osób irytację, zdenerwowanie i pogarszać samopoczucie.

Kolory: 1. S 0500-N | 2. S 0505-R | 3. S 2030-Y60R | 4. S 5020-Y80R

Zastosowanie

Barwy żółte odzwierciedlają aktywny tryb życia, pobudzają do pracy, działania. Dlatego uwaga na stosowanie jasnych tonów w pokojach dzieci nadpobudliwych (lepiej tu sprawdzi się niebieski czy zielony) Złote tony dodają szyku i elegancji. Barwy w kolorze słomy oraz antycznego złota tworzą ciepły i przyjazny klimat. Kolor wschodzącego słońca z kolorem kanarkowym ożywiają każde otoczenie. Przy kolorach neutralnych (beże i brązy) uzyskamy wnętrze przepełnione poczuciem spokoju i bezpieczeństwa.

Zimny żółty

Żółcienie można efektownie podkreślać czerwonawymi fioletami, równie dobrze komponują się zimne odcienie żółci z chłodnymi odcieniami szarości, zwłaszcza przy zrównoważeniu mleczną bielą. Zimna żółcień harmonizuje z cieplejszymi błękitami – kreuje optymistyczny, świeży nastrój.

Kolory: 1. S 8010-R30B | 2. S 3040-R50B | 3. S 7010-R90B | 4. S 1030-B50G

Ciepły żółty

Delikatna, złotawa barwa słoneczników, której ciemniejsze odcienie wydają się bursztynowe. Sprawdza się w dużych pomieszczeniach, którym dodają światła i przytulności. Dobrze wygląda na ścianach w połączeniu z jasnymi sufitami. Doskonale prezentują się na jej tle mocne odcienie czerwieni, zieleni, błękitu, czerni a nawet turkusu. Ciekawie wyglądają połączenia z kolorami chłodniejszymi, stonowanymi - ołowianymi szarościami, jasnymi brązami, seledynem, lawendą czy subtelną niebieskawą szarością. Na gładkich, błyszczących powierzchniach, a także w towarzystwie materiałów naturalnych. Żółcienie nieco złamane o ciemniejszych odcieniach nadają się do małych pokoi, gdyż dodają im głębi. Polecamy zastosowanie w salonie Corado lub Perlagrande - efekt perłowego aksamitu - przepięknie prezentującego się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i tradycyjnych (dobrze wyglądają tu zarówno meble drewniane jak i szkło w połączeniu z metalem).

Blada żółć

Dobrze prezentuje się w towarzystwie purpurowej czerwieni także soczystych zieleni, szarości i bieli.

Ciemne żółte barwy

Stonowane i spokojne. Zimne szarości lub błękity wydobywają z nich żółtość, a ciepłe zielenie neutralizują ją i łagodzą.

Kolory: 1. S 0603-G40Y | 2. S 2005-G80Y | 3. S 3010-G70Y | 4. S 7010-G50Y

W tonacjach i odcieniach żółtego polecamy produkty z serii  Multicolor GoldCoradoRevelloLunaSaharaLumicca PearlLumicenta SatinatoMurisil F (farba zewnętrzna), Muriston White.

 

ZIELONY

Łączy w sobie radość koloru żółtego z opanowaniem i odprężeniem koloru niebieskiego. Skłania do zachowania równowagi, refleksji i wyważonego osądu, wytrwałości i stałości. Usposabia do niepodejmowania decyzji, opierania się zmianom. Wstrzymuje ruch i zachęca do stagnacji. Pozwala utrzymać myśli w równowadze. Działa odprężająco. Kolor zielony niewątpliwie kojarzy się z naturą. Naturalnie zielone rzeczy wywołują uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Czysta, nieskażona zieleń jest uważana za kolor zarezerwowany, który nie jest ani ciepły, ani zimny i w związku z tym pełni rolę koloru równoważącego. Psychologowie twierdzą, że standardowa zieleń nie powoduje ani pasywnych, ani aktywnych odczuć. Natomiast jaskrawe odcienie zieleni niezwykle skutecznie przyciągają uwagę. Wskazany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności osądów, zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych. Niewskazany dla potrzebujących energii do działania, może sprzyjać nudzie powolności i bierności.

Kolory: 1. S 0603-Y80R | 2. S 1002-R | 3. S 0804-B50G | 4. S 1510-G40Y

Zastosowanie

Nie stosujemy w miejscach gdzie oczekujemy wzmożonej aktywności. Jest to kolor, który dobrze wpływa na regenerację sił. Niewłaściwie zastosowany może sprawić, że pomieszczenie wygląda płasko, martwo i pusto. Zieleń w zależności od nasycenia żółci i błękitu, może mieć chłodną lub ciepłą temperaturę. Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksująco, nadają się do łazienek i pomieszczeń terapeutycznych. Ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych, na klatkach schodowych i w przedpokojach. Badania wykazały, że zielony zastosowany w pomieszczeniach pracy pomaga tolerować hałaśliwe otoczenie.

Ciemna zieleń

Głębokie, złamane to kolory ostrokrzewu, bluszczu jodłowych igieł. Ich określenia odwołują się do ciemnozielonych barw lasu i zieleni butelek. Ciemna zieleń ścian tworzy niezwykły nastrój w pomieszczeniu. Pomalowane tak ściany wymagają dobrego oświetlenia. Zieleń w pomieszczeniu łączymy ze szkarłatem, purpurą, pomarańczowymi czerwieniami i brązowawymi odcieniami różu. Dobrze współgrają z nimi blade i ciemne żółcienie oraz jasne błękity.

Kolor: 1. S 1510-G80Y | 2. S 6020-G30Y | 3. S 5040-G30Y | 4. S 4050-G60Y

Szarozielony

Kolor szarozielony to kolor wierzby, spodu liścia oliwkowego. Kolor ten nazywany jest seladonem od szkliwa chińskiej porcelany z dynastii Sung, która ma właśnie szaro - zielonkawą barwę. Dobrze komponuje się z kolorami naturalnymi - brązami, ochrami, kremowymi odcieniami bieli. Tworzy neutralne tło dla intensywnych odcieni oranży i fioletów, jaskrawych błękitów oraz karmazynu i brudnego różu.

Soczysta zieleń

Jest to kolor szmaragdów i młodej trawy. Korzystnie komponuje się z żywymi żółcieniami, ochrami i złocistościami oraz bladymi i ciemnymi odcieniami barwy zielonkawobłękitnej. Atrakcyjne są również kontrastowe zestawienia soczystej zieleni ze złamanym karminem lub różem.

Kolory: 1. S 3040-R70B | 2. S 3050-R | 3. S 7020-R10B | 4. S 8005-R20B

Złamane zielenie

Złamane zielenie są barwami naturalnymi. Człowiek czuje się w nich dobrze. Współgrają z ciemnymi bladymi wersjami barw komplementarnych - z czerwienią. Tworząc zestawienia warto inspirować się naturalnym krajobrazem.

 

Jasna zieleń

Rozbielona zieleń często kojarzy się z pistacjami lub barwą liści drzewa migdałowego. Jest to kolor bardzo uniwersalny dzięki swej subtelności. Tworzy doskonałe tło dla wielu innych barw. Może również występować samodzielnie lub w bardzo eleganckich połączeniach z kolorami kremowymi, kością słoniową, bielą i ochrowymi żółcieniami. Barwa truskawkowa, popielata, matowe róże i terakoty również tworzą przyjemne dla oka połączenie z jasną zielenią.

Kolory: 1. S 1010-Y50R | 2. S 2020-Y50R | 3. S 0502-G | 4. S 2020-G10Y

Żółtozielony

W najczystszej formie żółtawe zielenie to barwy młodych liści, użyteczne w dekoratorstwie jako kolory pozwalające rozjaśnić wnętrza lub złagodzić jaskrawość jasnych czerwieni i oranży. Dobrze komponuje się ze złamaną, ciepłą, ceglastą czerwienią, brązami o różnej intensywności, a także zimnymi odcieniami ciemnej zieleni.

Zieleń oliwkowa

Jest to barwa liści drzewa oliwkowego - ciemna odmiana koloru żółto-zielonego. Jako ciemny, ziemny kolor zieleń oliwkowa dobrze komponuje się z purpurą (która jest jej kolorem dopełniającym) jak również jaśniejszymi kolorami: różem wiedeńskim, indyjskim, jasną czerwienią. Kolor oliwkowy harmonizuje także z jasnymi chłodnymi żółcieniami i złotem, które korzystnie ożywiają ten kolor.

Kolory: 1. S 0804-R90B | 2. S 3005-G50Y | 3. S 3560-Y90R | 4. S 8010-R10B

Proponujemy szeroką gamę zieleni w produktach: Sahara Gold np. w efekcie MieszanymMurimal 200MurilloEco 12 satynowa czy Eco 13 matowa oraz tynki takie jak Murisil 1000 i 1500

 

TURKUSOWY

Jest barwą złożoną ze spokoju zieleni oraz chłodnego koloru niebieskiego. Chłodny, odświeżający, uspakajający, łagodzący. Pozwala uodpornić się na uczucia i myśli innych. Dodaje pewności siebie. Pomaga osobom, które czują się zdominowane lub myślą „co ludzie powiedzą”, a zwłaszcza tym co śmieją się z innymi, nawet wtedy kiedy nie rozumieją co ich tak śmieszy.

Zastosowanie

Kuchnia, jadalnia, sypialnie, biura, pokoje zabiegowe. Nie polecany do miejsc wymagających wzmożonej aktywności, miejsc zabaw.

Połączenia kolorystyczne

Turkusowego, zielononiebieskiego koloru nie da się określić jednoznacznie, czy to już zieleń czy wciąż jeszcze błękit? Tajemnica tej pięknej barwy, a raczej gamy odcieni turkusowych od nienasyconych i złamanych po nasycone i czyste tkwi w podatności na zmiany pod wpływem otoczenia. Turkus pięknie współgra z wieloma kolorami - czerwienią, terakotami, oranżem, żółcieniami, ciemnymi błękitami, bielą. Proporcje jednak, jak zawsze, muszą być subtelnie wyważone.

Kolory: 1. S 8000-N | 2. S 0520-B90G | 3. S 1015-G40Y | 4. S 0907-R90B

Odcienie i tonacje pochodne turkusowi najpiękniej będą się prezentowały w CoradoRevelloLunaSahara a także w takich produktach jak Lumicenta Satinato czy Plus oraz Muriston oraz farbach typowo do wnętrz tj. Murimal 200 czy Murillo.

 

BŁĘKIT

W naturze jest wszechobecny, to niebo i woda. Ma bogatą gamę odcieni, więc nie nudzi się prędko. Najpierw jest jasny, delikatny, lekki. Potem ciemnieje i nabiera mocy granatu. Czasem ma w sobie domieszkę zieleni, a czasem fioletu. Jest piękny i trudny do stosowania. Błękit kojarzy się ze świeżością i przestrzenią, to kolor spokoju, relaksu. Bywa romantyczny, gdy łączy się z bielą, delikatnym różem, bladym fioletem. Bywa chłodny, wręcz zimny, ale można go ocieplić kroplą fioletu, czerwieni albo pomarańczu. Błękit, daje wrażenie przestronności jego intensywność jest odczuwana mocniej na dużych powierzchniach niż na małych próbnikach koloru, czysty ochłodzi pomieszczenie jasne i słoneczne, chłodny można skontrastować z ciepłą żółcią lub oranżem, w ciemnych pomieszczeniach lepiej jest zastosować cieplejszy błękit z domieszką fioletu, błękitną łazienkę można ocieplić drewnem, błękit z bielą i czerwienią to barwy marynarskie i sportowe, błękit z jasnym różem i fioletem tworzy klimaty słodkie i romantyczne, błękity są wrażliwe na rodzaj zastosowanego oświetlenia inaczej wyglądają w świetle zimnym, a inaczej w ciepłym.

Kolory: 1. S 3020-R90B | 2.  S 3020-R90B | 3. S 0505-R80B | 4. S 0804-R90B

Nasycony jasny błękit

Daje wrażenie czystości i odświeżenia, dlatego niecki basenów oraz butelki z wodą mineralna mają często taki kolor (również jasno-turkusowy). Jasny, mocny, czysty błękit to kolor letniego nieba. Współgrają z oranżami, barwami naturalnymi i neutralnymi, bielą i analogicznymi, nie najciemniejszymi odcieniami zieleni. Ciekawie prezentują się przy nich złote detale.

Ciemny błękit

Ciemny, zielonkawy błękit, kolor morza w pochmurny dzień. Dobrze wygląda z kolorem zielono-niebieskim, oranżem, terakotami. Szczególnie wyraziście prezentuje się w zestawieniu z bielą i złocistościami. Nawet niewielkie ilości ostrego różu, turkus-u czy koloru cytrynowożółtego na ciemnym niebieskim tle silnie przyciągają uwagę.

Kolory: 1. S 0804-R90B | 2. S 1510-R80B | 3. S 3020-R80B | 4. S 1015-Y90R

Błękitne odcienie wydobędą produkty tj. Cromo Grey, farba satynowa Eco12 czy Jeans Velatura np. w efekcie Jeansu na farbie.

NIEBIESKI

Jest kolorem podstawowym, harmonizującym z fioletem (zwłaszcza ciemnym) oraz zielenią. Kontrastuje z pomarańczowym tworząc ostre zestawienia. Barwa ta odpręża ciało, obniża ciśnienie krwi, czujemy się spokojniejsi, bardziej zrelaksowani, usuwa napięcie. Wywołuje uczucie lekkiego wdychania i wydychania powietrza oraz snu. Procesy myślowe i emocjonalne łatwiej zachodzą w stanie odprężenia, opanowania. Ułatwia właściwy osąd, pracę umysłową, skłania do prawdomówności i lepszej komunikacji międzyludzkiej. Jest symbolem zarówno lodowatej, zimowej pogody (spowolnienia procesów), jak i rześkiego powietrza (lekkości), wody (źródła życia) oraz spokojnego nieba (kreatywności i marzeń). Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Sprzyja samodzielności, wspiera intuicję, ułatwia podejmowanie decyzji. Stosowany w ciemniejszych odcieniach np. mundurach służbowych, bankach, firmach ubezpieczeniowych ma za zadanie wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, niezawodności, zaufania, partnerstwa i uczciwości. Niewskazany dla przygnębionych, może wtedy wspierać melancholię. W tym stanie lepszy jest pomarańczowy. Zbyt dużo niebieskiego może dawać wrażenie przygnębienia, chłodu. Angielskie wyrażenie I feel blue (jest mi smutno) wskazuje na kulturowe skojarzenie smutku z tym kolorem-dlatego ostrożnie osoby mające skłonności do depresji wg, naukowców w czystej postaci to najsilniejszy antyseptyk, kolor, który działa na nas najmocniej pomimo odprężającego stanu - stymuluje (najnowsze badania wykazały, iż 15 minutowe naświetlania rano, powodują taki sam efekt jak filiżanka kawy).

Zastosowania

Nie nadaje się do miejsc rozrywki, lepiej nie stosować go w czystej postaci w jadalni ze względu na to, iż może hamować proces łaknienia i trawienia. Natomiast świetnie się sprawdza w sypialniach, biurach, pokojach zabiegowych, miejscach wywołujących stres i miejscach gdzie mamy odpocząć np. SPA. Radzimy go stosować wszędzie tam, gdzie potrzebujemy doznawać uczucia relaksu, wyciszenia, skupienia i czujemy się nieswojo. Wszystkie barwy niebieskie doskonale się ze sobą łączą. Optycznie powiększa przestrzeń. Zarówno w odcieniach niebieskiego jak i błękitach oferujemy Państwu szeroka gamę ciekawych i przepięknych efektów dekoracyjnych.

Proponujemy szeroką gamę odcieni niebieskich m.in. w następujących produktach oraz efektach: Sahara Silver (w efekcie Mieszanym lub Makaronu), Cromo Grey (w efekcie Cromo z pacy), farba dekoracyjna Luna oraz Jeans Velatura (w efekcie Jeansu na Muriconie lub Jeansu na farbie).

 

FIOLET

Mistyczny, wspaniały kolor posiadający wiele ciekawych odcieni (od lawendowych, wrzosowych poprzez głębokie tony). Powstał z połączenia ciepłej czerwieni z chłodnym niebieskim. Stymuluje zdolności artystyczne. Uspokaja ciało i równoważy umysł. Usposabia do wyznaczenia celu, modlitwy i medytacji. Pomaga zajrzeć w głąb siebie. Tłumi uczucie głodu, reguluje przemianę materii, pomaga przezwyciężyć lęki i obsesje. Wskazany dla pragnących zgody i miłości, ciszy i spokoju, ułatwia zrozumienie własnych potrzeb i uczuć. Niewskazany dla przewrażliwionych, pragnących akceptacji i potrzebujących przyjaciół, dla osób o niskiej samoocenie. W czystej postaci może pogłębić uczucie pustki i samotności.

Kolory: 1. S 2020-R30B | 2. S 5030-R20B | 3. S 5030-R40B | 4. S 7010-R30B

Zastosowanie

Złamane odcienie wspaniale komponują we wszystkich pomieszczeniach. Nie zalecany na oddziały, ani do sal zabiegowych.

Połączenia kolorystyczne

Odcienie fioletu także dobrze ze sobą współgrają chociaż czasami mogą się wydać, że są zbyt mocne. Przyjazne wobec zieleni. Intensywny fiolet najlepiej sprawdza się we wnętrzach w małych detalach. Chłodne, ciemne fiolety w cieniu wpadają w czekoladowy odcień brązu. Blade, pastelowe odcienie dobrze komponują się z zielenią, szarością. Czerwone pięknie wyglądają przy jasnych różach, błękitne fiolety korzystnie komponują z błękitami.

Kolory: 1. S 2005-R50B | 2. S 3010-R50B | 3. S 0530-R50B | 4. S 8010-R30B

Firma nasza proponuje stosowanie w tych odcieniach przepięknie wyglądających efektów z szerokiej gamy produktów dekoracyjnych np.: CoradoRevelloLunaSaharaMuricon w efekcie MakaronuHalleyMuristonEco 12Murisil F, efekt Spatolato (Eco 12 i Lumicca Pearl).

 

MAGENTA

Kolor duchowego spełnienia. Wzbudza zadowolenie, poczucie pojednania i szacunku do samego siebie. Wzmaga reakcje emocjonalne. Wyolbrzymia czystość. Sugeruje brak doświadczenia. Wywołuje silny efekt. Stosujemy gdy chcemy pozbyć się starych wzorców myślowych, złych przyzwyczajeń lub wspomnień. Tam gdzie potrzebna jest zmiana – uwolnienie.

Kolory: 1. S 0515-R | 2. S 0540-R20B | 3. S 2050-R20B | 4.S 4050-R20B

Zastosowanie

Hole wejściowe, sale wykładowe, kaplice. Nie zaleca się do miejsc rozrywki. Czerwień o błękitnym odcieniu. Znany również pod nazwą karmazynu. W najintensywniejszej odmianie nazywany „szokującym różem”. W niewielkich ilościach dobrze wygląda z innymi równie żywymi kolorami: turkusem, pawim błękitem, barwą mandarynkową, jaskrawą cytrynową żółcią i zielenią.

Tak intensywne kolory zalecamy stosować w produktach tj. farby wewnętrzne Murimal 200MurilloEco 12 czy Eco 13, farby dekoracyjne Cromo GreySahara czy Velutti Magnapearl

 

RÓŻOWY

Oddziaływanie tej barwy zależy od tego jakie jest w niej nasycenie czerwieni i bieli. Im bardziej pastelowa - łagodzi emocje - jest uważana jako kobieca. Natomiast im jest ciemniejsza, bardziej wpada w wibracje czerwieni - podnosi napięcie i erotyzm. Pastelowy róż sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, dlatego lubiany przez ludzi oczekujących opieki, szczególnego traktowania i chronionego życia (przypisywany kruchym i delikatnym kobietom). Wskazany dla człowieka spokojnego, skromnego, z zamiłowaniem do sztuki i piękna. Niewskazany dla osób niedojrzałych emocjonalnie. Może je przytłaczać. Korzystnie działa na serce, otaczając nas aura miłości i słodyczy. Mówimy nawet „patrzę przez różowe okulary” lub „jestem dziś w różowym humorze”. Przepięknie wyglądają pomieszczenia pomalowane naszymi produktami tj. Eco 12, Murillo, Murimal 200, Corado czy Perlagrande. W przypadku posiadania ciemnych mebli w salonie, pastelowy róż doskonale sprawdza się z zielenią.

Kolory: 1. S 0500-N | 2. S 0510-R30B | 3.  S 2030-R10B | 4. S 3040-R10B

Blady, ciepły róż

Jest to subtelny, stonowany, rozbielony kolor, występujący w naturze na przykład we wnętrzu konchy muszli. Najlepiej blade, ciepłe róże wyglądają w towarzystwie kolorów neutralnych - beżów, kremów, szarości, zarówno w jasnych i ciemnych odcieniach.

Ciepły róż

Ciepły, złamany, intensywny róż ociepla przestrzeń, dobrze wygląda w zestawieniach monochromatycznych z bledszymi odcieniami. Równie dobrze prezentuje się w zestawieniach z kolorami zielononiebieskimi, zielonożółtymi jak i z czerwieniami i brązami.

Kolory: 1. S 0502-Y | 2. S 0907-Y90R | 3. S 1020-R10B | 4. S 4050-R10B

W odcieniach różu pięknie będą prezentowały się produkty tj. Corado MulticolorRevelloLuna czy Sahara Gold