EFEKTY DEKORACYJNE | Tynki | Farby | Grunty i impregnaty | Pozostałe
search menu PL
arrow_back

Wybór kolorów cz. II

HOME / BLOG / Wybór kolorów cz. II

KOLORY NEUTRALNE

Zmiękczają w pomieszczeniu ostre linie, nadając mu większą przestronność i spokojny klimat. Istnieje cała gama barw naturalnych - od jasnych po ciemne, brunatne. Paleta składa się ze złamanych bieli, subtelnych odcieni kremów, brązów o wielu odcieniach i wyrafinowanych szarości. Charakteryzują się tym, iż nie przykuwają uwagi i stanowią wyśmienite tło, bądź uzupełnienie dla wielu innych kolorów. Choć są aktorami drugoplanowymi to nie należy bagatelizować ich roli. Barwy neutralne stanowią najczęściej mieszaninę wielu kolorów. Odzwierciedlają kolory spotykane w naturze - skórkę kreta, sierść sarny, polny kamień, piasek, skórę wielbłądzią lub bawolą. Lekko zielonkawe – khaki czasem odzwierciedlają łagodne barwy jesieni. Kolory natury – brązy i beże dają poczucie ciepła i solidności. Beże pasują do każdego wnętrza, natomiast brąz będzie bardzo odpowiedni do gabinetów. Barwy naturalne znakomicie ze sobą współgrają, zwłaszcza jeśli dodamy do nich czerń i biel co pozwala wydobyć mocniejsze akcenty, takie jak głęboka czerwień i ciepłe błękity. Aby uniknąć mdłych zestawień (szczególnie przy użyciu tylko jednego podstawowego koloru), należy komponować ze sobą tony jasne, średnio nasycone i ciemne. Możemy łączyć z jasnymi i ciemnymi błękitami, oddającymi różnorodne kolory nieba, szeroką gamą zieleni obecną w wielkim lesie oraz wieloma barwami słonecznymi. Wskazane jest też dodanie faktury za pomocą różnych technik malarskich (efekty dekoracyjne Ecorson). Z naturalnymi odcieniami dobrze harmonizują naturalne materiały tj. kamienne schody, kominek, blaty w kuchni czy slupy. Możemy Państwu zaproponować w tych barwach pięknie wyglądające Trawertyny (efekty ciepłego nieoszlifowanego piaskowca lub mokrych kamieni z charakterem). Neutralne i jasne kolory ulegają większym zmianom pod wpływem otoczenia niż ciemne.

Szary

Stuk wenecki Calce Grassello na suficie w łazience), Betony ArtMarmo lub Micro, farby MurilloEco 13Eco 12Cromo GreyCorado Silver, perłowa Velutti Magnapearl czy tynk Muriston Opal. Doskonale współgra z większością innych kolorów - zwłaszcza z różami, bladymi błękitami, jasną zielenią i ciemną czerwienią. Z barwami neutralnymi i szarościami przyjaźnie łączy się prawie każdy kolor, w wyniku czego powstaje niezwykłe i godne podziwu wnętrze. Odcienie szarości, barwy neutralnej, świetnie wydobywają we wnętrzu przedmioty o intensywnych kolorach. Są też znakomitym tłem dla roślinności i kwiatów. Szarości są często wykorzystywane we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, wyposażonych w proste meble. Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenia dają efekty: czystości, przejrzystości, ładu, estetyki. W XVIII i XIX w. w większości wnętrz malowano w kolorze tzw. burej szarości. W epoce georgiańskiej łączono często szarości z eleganckim odcieniem kremu, co dawało gwarantowany neutralny wygląd. Można powiedzieć, ze szarości są świetnym tłem dla wielu eksponatów w naszych przestrzeniach, tworzą naturalny i swobodny klimat. 

 

 

 

Kolory: 1. S 2005-R90B | 2. S 2002-R50B | 3. S 4502-R | 4. S 4502-R

Kremowy

Kolor najbardziej uniwersalny. Delikatny, posiada wiele odcieni od jasnych, piaskowo-żółtych, biszkoptowych, waniliowych po mocniejsze, brązowawe. Komponuje się dobrze z większością barw - za wyjątkiem bardzo nasyconych barw podstawowych, Sprawdza się z kolorami czarny, ciemnozielony, granatowy. Taka kompozycja wzbogacona dodatkowo o złotymi akcentami jest szykowna, elegancka. Kolor kremowy bywa głównym kolorem pomieszczeń jako łącznik między kolorami mocniejszy. Polecamy w kremowych kolorach farby do wnętrz: Murimal 200MurilloEco 12Fortuna i Tifmal oraz na zewnątrz Murisil F.

 

Kolor: 1. S 0804-G60Y | 2. S 1005-Y | 3. S 0907-G90Y | 4. S 2005-Y10R

Beżowy

Kolor mlecznej kawy i niebarwionej wełny, stonowany, komponuje się z kolorem kremowym, bielą, ale także z mocniejszymi kolorami np. czekoladą. Szczególnie dobrze wygląda z terakotą, oranżami i czerwienią, a także zgniłą, oliwkowa zielenią i ciemnymi gatunkami drewna. Proponujemy tutaj wszystkie odcienie Trawertynów (np. Trawertyn Calce Marmorino - wzór antyczny), Stiuków (np. Coccio Grassello - stiuk wenecki z dodatkiem terakoty), farb do wnętrz (Eco 12, i Eco 13) i na zewnątrz (Murisil F), a także farb dekoracyjnych tj. CoradoImpresjaLunaPerlagrande,

Kolory: 1. S 2005-Y50R | 2. S 2005-Y40R | 3. S 2005-Y30R | 4. S 4005-Y50R

Brązowy

Tworzy aurę bezpieczeństwa. Sprzyja skrywaniu uczuć. W dużej ilości może przygnębiać. Barwa ta jest synonimem ciepła i bezpieczeństwa. To kolor, który naturalnie towarzyszy naszemu życiu codziennemu i roztacza atmosferę spokoju i harmonii. Wskazany dla osób spragnionych życiowej stabilizacji i bezpieczeństwa. Niewskazany dla osób zamkniętych w sobie, skrywających emocje, o niskim poczuciu wartości. Sprzyja izolowaniu się od świata. Powinny unikać go osoby, które myślami odbiegają od rzeczywistości, a nie chciały by tego robić.

Brązy to cała gama odcieni od żółcieni poprzez oranże i czerwienie po fiolety. Spotykany najczęściej jako uzupełnienie, dodatek, łagodzący kontrasty lub w postaci drewna w naturalnym kolorze. Doskonale komponują się z kolorami pomarańczowymi. Uzupełnieniem może być turkus i szarość. Firma nasza proponuje Państwu zastosowanie w tych odcieniach naturalnych efektów dekoracyjnych kamienia, piaskowca np. Trawertynu Calce Marmorino, doskonale wyglądające na kominkach, klatkach schodowych, całych powierzchniach, Oxidecor EMuriston Opal, farby do wnętrz (MurilloEco 12) i na zewnątrz (Murisil F)

Kolory: 1. S 8010-Y50R | 2. S 6010-Y30R | 3. S 5010-Y30R | 4. S 3010-Y60R

Czarny

W teorii oznacza całkowity brak światła widzialnego. W liturgii chrześcijańskiej żałobę i smutek, w każdej kulturze przypisuje się mu inne znaczenie. Sprzyja poczuciu wsparcia, pomaga znaleźć własny światopogląd osobą poszukującym wartości w swoim życiu. Kolor bogaty w odmiany, pochłania całe światło. Występuje w wielu odcieniach - jako czerń szarawa, brązowawa i czerwonawa czy chłodna z domieszką błękitu. Najciemniejsze odmiany to czerń hebanowa, antracytowa i kostna. Do XX wieku występowała we wnętrzach przeważnie w detalach, być może ze względu na swój silnie zmniejszający przestrzeń charakter. Daje duże możliwości "zabawy fakturą" - szczególnie atrakcyjne są połyskujące, gładkie czarne powierzchnie (np. Calce GrasselloMuriston Black). Sąsiedztwo czerni ożywia kolory i eksponuje detale. Elegancko wygląda w towarzystwie złota, ciekawie w srebra. Proponujemy efekty dekoracyjne dostępne w szerokiej gamie odcieni.

 

Kolory: 1. S 9000-N | 2. S 7500-N | 3. S 6000-N | 4. S 5000-N

Biały

Najczęściej w aranżacji wnętrz wymaga towarzystwa innego koloru lub chociaż odcienia. W kulturze europejskiej symbolizuje czystość i niewinność, jest barwą odnowy życia duchowego. Przynosi spokój i dobre samopoczucie. Łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody. Jednakże zbyt dużo bieli, na przykład wszystkie ściany w tym kolorze, może budzić poczucie osamotnienia. Wskazany dla osób pragnących pokierować własnym życiem, myśleć jasno, otworzyć się na nowe pomysły i plany. Nie sprzyja jednak podejmowaniu ostatecznej decyzji. Niewskazany dla osób czujących się samotnie i potrzebujących sprawnego działania. Może pogłębić uczucie pustki.

Połączenia kolorystyczne

Jest tłem uniwersalnym dla innych kolorów. Jednak zastosowana w pomieszczeniu samotnie stwarza wrażenie chłodu i braku przytulności. Natomiast znakomicie współgra z innymi kolorami. Pod wpływem światła biel przyjmuje delikatny odcień, ulegając jednocześnie wpływowi sąsiadujących z nią kolorów. Biele różnią się od siebie odcieniami i bardziej niż inne kolory podatne są na zmiany otoczenia, odbijają światło. Stanowią dobre tło dla wprowadzania kontrastów, uspokajając dysonanse. Wprowadzają oddech do wnętrz, jasność i przestronność. Nie przykuwają uwagi, nie rzucają się w oczy, ich łagodność powinna być odpowiednio podkreślona subtelnymi dodatkami.

W odcieniach bieli doskonale wyglądają wszystkie produkty ECORSON od matowych (MurilloEco 12) poprzez perłowe (RevelloLunaImpresja), gładkie (Lumicenta Satinato i Plus) oraz strukturalne (MuriconDerivaCoradoTrawertynBetony) czy z zatopiona głębią (Muriston White, Velutti Magnapearl).

KOLORY PASTELOWE

To czyste kolory zmieszane z bielą. Doskonale komponują się ze sobą tworząc wspaniałe układy barwne. Żywe kolory, które mogłyby nadmiernie wybijać się z kompozycji tj. cytrynowa zieleń lub różowa fuksja, po dodaniu większej ilości bieli stają się odświeżające, ale zarazem spokojne zachowując wibrację barwy dominującej. Jeżeli komuś nie podoba się cukierkowy efekt słodyczy łączy je z nasyconymi barwami naturalnymi tj. np. granat, leśna zieleń tworząc efekt bardziej wyrafinowany i ekspresyjny. Szare odcienie pasteli dobrze wyglądają z zimnymi mocnymi barwami. Bardzo rozbielone pastele powodują, że przestrzeń wygląda płasko – dodajemy wtedy ciepły akcenty wyrazistego koloru. Obraz kolorystyki wykreowany za pomocą pastelowego wnętrza może mieć charakter zarówno: tradycyjny jaki odważny, ekspresyjny (np. pastelowe szarości i róże dają wrażenie eleganckiego ładu). Świetnie wyglądają w stylowych wnętrzach, epoki Art Deco, stylu kolonialnym, dodają łagodności nowoczesnym wnętrzom. Pastele we wnętrzach dodają złudzenie przestronności, przestrzeń wydaje się odleglejsza.

Kolory: 1. S 0907-G90Y | 2. S 0907-R10B | 3. S 0510-R90B | 4. S 1015-G40Y

KOLORY INTENSYWNE

Są to barwy w pełni nasycone, które tworzą charakter pomieszczenia zarówno o gorącym, ciepłym i przytulnym klimacie, jak i chłodnym, sterylnym. Pomalowane pomieszczenie może wydawać się mniejsze i przytulniejsze. Stosujemy je raczej do zaakcentowania charakteru wnętrza (mogą wspaniale ożywić np. mały pokoik). Malując nimi całe powierzchnie, bez zawieszenia akcentów na ścianach (przełamując ich moc np. w formie obrazów) mogą za bardzo dominować, mocno działając na nasza psychikę i cały organizm. Jednakże są osoby, które używają intensywnych kolorów na dużych powierzchniach do stymulacji bądź wyciszenia, ogrzania lub ochłodzenia, świetnie funkcjonując w takich wnętrzach. Najbardziej intensywne są kolory podstawowe – niebieski, czerwony, żółty, zielony.

Kolory: 1. S 2060-G50Y | 2. S 4040-R50B | 3. S 2065-R20B | 4. S 2565-R80B

Dodatkowe wskazówki

O właściwym kolorze mówimy wówczas kiedy jest on widzialny w świetle słonecznym, czyli w sytuacji kiedy pomieszczenie jest rozjaśnione oświetleniem o pełnym zakresie widma. Należy mieć na uwadze, że zwykłe żarówki wolframowe sprawiają, że barwy mają odcień żółto-czerwony. Zimne, białe oświetlenie fluorescencyjne, także zniekształca barwy, sprawiając, że są one bardziej niebieskie. Należy pamiętać, że farby rzadko mają czysty kolor. Po zmieszaniu powstają subtelne tony, które nie od razu są widoczne, niemniej jednak zmieniają działanie danego koloru. Dodanie bieli do koloru intensywnego łagodzi jego działanie, np. silny niebieski kolor odpręża prawie do granicy snu, jasnoniebieski ma działanie lekko odprężające. Silna czerwień jest bardzo pobudzająca, różowy lekko pobudza i zwiększa czujność.

Firma nasza jako jedna z nielicznych ma możliwość zaproponowania tynku Muriston w bardzo intensywnych, nasyconych kolorach w masie, które nie blakną nawet po latach.

BARWY KONTRASTOWE

Wszystko ma swoje przeciwieństwo: północny i południowy biegun magnesu, rodzaj męski i żeński, światło i ciemność itd. Przeciwieństwa jak dwie połowy uzupełniają się nawzajem i tworzą całość. Ponadto każda połowa zawiera w sobie potencjał drugiej. Barwa ma również swoje przeciwieństwo czyli dopełnienie: czerwona i niebiesko-zielona, żółta i fioletowa, niebieska i pomarańczowa. Należy również pamiętać o tym, że każdy odcień ma swoje dopełnienie. Istotę barw dopełniających ilustruje zjawisko powidoków: wpatrując się w czerwoną plamę ok. 30 sekund, a następnie przenosząc wzrok na białą kartkę, zobaczymy niebiesko-zieloną plamę(dopełnienie barwy czerwonej). Barwa dopełniająca wzmacnia barwę swojego przeciwieństwa i po umieszczeniu obok siebie obie barwy tworzą najsilniejszy kontrast. Barwy kontrastowe znajdują się po przeciwnych stronach koła barw. Tworzą ostre zestawienia czasami drastycznie zwracające na siebie uwagę, podkreślają ciekawe elementy mebli i wykończenia oraz maskują wady. Polecamy tutaj pomalować jedną ścianę w danym pomieszczeniu farbą strukturalną np. Metalfin, a resztę w odpowiedniej tonacji farbą matową Murillo lub satynową Eco 12, ciekawie też będzie wyglądała jedna powierzchnia w pomieszczeniu wykończona Betonem Art, a cała reszta Murillo w bardzo jasnej szarości.

BARWY HARMONIJNE

Po wymieszaniu kolorów podstawowych: czerwień, niebieski, żółty otrzymamy barwy pochodne: zieleń, fiolet, pomarańczowy. Analizując koło barw możemy wywnioskować, iż kolory ze sobą sąsiadujące tworzą harmonię np niebieski i ciemnofioletowy. Harmonijny dobór kolorów pozwala stworzyć optyczną spójność wnętrza. Ściany, podłoga, meble oraz zasłony tworzą wtedy jedną całość. Sprawiają wrażenie spokoju i relaksu.

Taki dobór kolorów stosuje się w pomieszczeniach, w których chcemy odpocząć, np. w pokoju wypoczynkowym lub sypialni. Przesadne zharmonizowanie barw może jednak sprawiać wrażenie monotonii. Dla zabawy i przełamania harmonii, polecamy strukturalne farby tj. DerivaMuricon, czy Cromo.

Kolory: 1. S 1030-R70B | 2. S 4040-R80B | 3. S 4050-R60B | 4. S 5040-R50B

KOLORY CIEPŁE I ZIMNE

Dla tworzenia odpowiednich układów kolorystycznych, które kreują nasze wnętrza, warto wiedzieć, iż kolory dzielimy na ciepłe i zimne w zależności od tego, jak wiele mają w sobie gorącej czerwieni lub chłodnego niebieskiego czy wręcz zimnego błękitu. Pomimo wywoływania przez barwy dodatkowego uczucia: zimna, ciepła, czystości, świeżości lub przeciążenia i przytłoczenia uzyskujemy efekty: oddalenia i przestronności (kolory zimne np. błękity, zielenie) oraz bliskości oglądanej barwy wywołując iluzję zmniejszenia się przestrzeni (barwy ciepłe np czerwienie, pomarańcze i żółcienie). Chcąc ocieplić pokój, do którego trafia mniej promieni słońca, albo ochłodzić znajdujący się od strony południowej, pomyślcie również o „temperaturze" koloru, gdyż z pomocą odpowiedniego koloru można stworzyć pożądany równoważący klimat w pokoju. Do tego farby matowe tj. Eco 13MurilloMurimal 200 czy Fortuna, stworzą dodatkowy efekt „ocieplenia”, chcąc natomiast dodać wnętrzu blasku zastosujmy Eco 12 z lekką poświatą satynową lub Lumicenta Satinato w odpowiednich kolorach.

Kolory: 1. S 6020-R90B | 2. S 1060-Y50R | 3. S 3060-G20Y | 4. S 7020-R50B